savijanje

SATO COMPANY

Struganje

.

Struganje metala



Obrada metala skidanjem strugotine je fizička obrada metala koja se ostvaruje uz pomoć klinastog sečiva koja prodiru u metal stvarajući pri tome strugotinu, a postiže se dobijanje željenog oblika predmeta. Tu spadaju obrada metala sekačem, testerom, turpijom, bušenjem, struganjem, glodanjem, rendisanjem, brušenjem, izrada navoja.

Obrada metala struganjem je fizička obrada metala koja se izrađuje uz pomoć klinastih noževa koji prodiru u metal pogodan za izradu iverja i dobijanje željenog oblika predmeta. Tu spadaju glodalo za metal, testera, rašpa, bušenje, okretanje, glodanje, blanjanje, brušenje, sečenje navoja. Tokarenje je oblik mašinske obrade, postupak uklanjanja materijala, koji se koristi za stvaranje rotacionih delova odsecanjem neželjenog materijala. Za postupak tokarenja potrebna je mašina za struganje ili strug, obradak, učvršćivač i rezni alat.



struganje struganje
struganje struganje
struganje struganje
struganje struganje
struganje struganje
struganje struganje
struganje struganje
struganje struganje
struganje struganje
struganje struganje
struganje struganje
struganje struganje
js slider



Obradak je komad predoblikovanog materijala koji je pričvršćen za učvršćenje, koji je sam pričvršćen za mašinu za okretanje i dozvoljen da se okreće velikom brzinom. Rezač je obično rezni alat sa jednom tačkom koji je takođe pričvršćen u mašini, iako se u nekim operacijama koriste alati sa više tačaka. Alat za sečenje se ubacuje u rotirajući obradak i odseca materijal u obliku sitnih iverja kako bi stvorio željeni oblik.

Struganje se koristi za izradu rotacionih, tipično aksimetričnih delova koji imaju mnoštvo karakteristika, kao što su rupe, žlebovi, navoji, konusi, stepenice različitih prečnika, pa čak i konturne površine. Delovi koji se izrađuju u potpunosti okretanjem često uključuju komponente koje se koriste u ograničenim količinama, možda za prototipove, kao što su osovine i pričvršćivači dizajnirani po meri. Tokarenje se takođe često koristi kao sekundarni postupak za dodavanje ili pročišćavanje karakteristika delova koji su proizvedeni drugim postupkom. Zbog visokih tolerancija i završnih obloga koje tokarenje može ponuditi, idealan je za dodavanje preciznih rotacionih karakteristika delu čiji je osnovni oblik već oblikovan.